15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.nefistariflerbizde.com 300

Görüntülediğiniz Yemek Tarifi;

Yemek Yemenin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Pozitiflik Ve Enerjiyi Arttırır

Yemek Yemenin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

 

Yemek yemenin insan sağlığı üzerindeki etkisi ”İyi beslenmek ”, egzersiz yapmak ve sağlıksız maddelerden sakınmak gibi insan sağlığına pozitif etki edecek alışkanlıklardan daha önemlidir. Ve önemli olduğunu biliyorsunuz, ama neden bunları uygulamıyorsunuz?  Sağlıklı yemek yeme alışkanlığı, fiziksel, akılsal ve duygusal sağlığımıza fayda eden önemli bir tavırdır. Bu alışkanlıklar genel sağlığımızı yoluna sokar iyileştirir ve iyi sezmenizi sağlar. İnsan sağlığına pozitif etki edecek alışkanlıkları edinebilmek uygulamaya çalışmak geliştirmek güçtür ve çoğu zaman anlayışınızı değiştirmenizi gerektirir. Fakat sağlıklı yemek yeme alışkanlığını bir kez kazanmanız halinde yemeğin hayatımızdaki önemini daha iyi anlayacak ve daha önceden yapmadığınız için pişmanlık duyacaksınız. Örnek vermek gerekirse vücudumuza girecek besinin kalitesi aldığımız zamanlaması arttıkça vücut enerjimizde doğru orantıda artacaktır buda verimli çalışmamıza işlerimizin pozitif gitmesine neden olur ve kazan kazan ilişkisi oluşturur yemek yemenin insan sağlığındaki etkisinin bu kadar yüksek olacağını tahmin edebilir miydiniz? Cevabınızı vermeden önce etkilerinin devamını da okumanızda fayda var.

Yemek yemenin insan sağlığı açısından önemi

İlk olarak

Ruh Halini Düzeltir

Beynimiz her ne kadar sağlığımız için doğru olanı söylese de son kararı veren her zaman kişinin kendisidir kişi bu kararı verirken doğru olanı bulmada çoğunlukla zorlanır böyle durumlarda ortaya bazı sorunlar çıkar. Örneğin kendinizi sürekli olarak yorgun ve mutsuz hissediyorsanız; bunun sebeplerinden birisi de sağlıksız beslenmenizdir. Endorfinler, sizin daha mutlu ve daha rahat hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarıdır. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra egzersiz yapmak daha iyi bir ruhsal sağlık kazandırır. Görünüşünüzden git gide daha mutlu olduğunuz anda, ruhsal açıdan da mutlu olursunuz. Bu da özgüveninizi yanı sıra benlik saygınızı artırabilir. İyi dengelenmiş bir diyet insan vücudu için çeşitli faydalar sağlar. Bu faydaların başında ise şunlar gelmektedir:

·         Kişinin kendisini gün boyunca aktif hissetmesi için gereken enerji

·         Büyüme ve onarım için ihtiyaç olan besin maddelerini vücuda alabilmek

·         Güçlü ve sağlıklı kalmak

·         Kiloya bağlı hastalıkları önlemeye yardımcı olmak

·         Sağlıklı kilo oranını korumaya yardımcı olmak

A, B, C ve E vitamini, çinko, demir ve selenyum gibi bazı önemli besin maddelerindeki eksiklikler bağışıklık sisteminizin parçalarını zayıflatabilir. Bu nedenle de yemek yerken mutlaka nereden hangi besin kaynaklarının alındığına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde vücut yavaş yavaş vitaminleri kaybeder ve kendisini koruyamaz hale gelir.

Ruh Hali

Hastalıklara Engel Koyar

Sağlıklı oranda kilo sahibi olmak ve bunu sürdürmek tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve az yağlı süt ürünlerinden oluşan sağlıklı bir diyet, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini koruyarak kalp hastalığınızın riskini azaltır. Yüksek tansiyon ve kolesterol, diyetinizde çok fazla tuz ve doymuş yağ belirtisi olabilir. Bu nedenle bu ürünleri de az tüketmek gerekmektedir.  Yağlı balıkların bir kısmını -somon ve alabalık gibi- yemek, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yağlı balıklardaki yüksek omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığı için çok ama çok faydalıdır. Sağlıklı alışkanlıklar kalp hastalığı, inme ve yüksek tansiyon gibi belirli sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olur. Kendinize dikkat ederseniz, kolesterol ve kan basıncınızı güvenli bir aralıkta tutabilirsiniz. Bu, kanınızın akıcı bir şekilde akmasını sağlar ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Sağlıklı yemek yeme aşağıdakiler de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki sağlık sorunlarına engel olabilir:

 • Yorgunluk sendromu
 • Diyabet
 • Depresyon
 • Kalp hastalıkları

Hastalıklara Engel Koyar

Güçlü Kemik Ve Diş Yapısı

Kalsiyum miktarı bakımından zengin bir diyet dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü tutar ve yaşlanmayla ilişkili kemik kaybını (osteoporoz) yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Kalsiyum genellikle süt ürünleri ile ilişkilidir, ama sadece bununla sınırlı değildir kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacak yemeklerde bulunmaktadır. Bu yemekleri ise şöyle listelememiz mümkün olacaktır:

 • Sardalye
 • Somon
 • Koyu yeşil sebzeler (lahana ve brokoli gibi)
 • Kalsiyum takviyeli gıdalar, (soya ürünleri, meyve suları ve tahıllar gibi)
 • D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olduğundan, dışarı çıktığınızdan (vücudunuz D vitamini alır) ve diyetinizde D vitamini içeren yiyecekler bulundurmalısınız.

Güçlü Kemik Ve Diş Yapısı

Sağlıklı Kilo Kontrolü

Çok fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar ve orta miktarda doymamış yağlar, et ve süt ürünleri içeren sağlıklı bir diyet yapmak, kilomuzu sabit tutmamızı sağlar. Bu ancak çeşitlilik bol zengin bir diyetle gerçekleşecek bir şeydir. Örneğin her gün yağ ve şekerin yüksek olduğu yiyecekler tüketen insanların kilosu sağlıklı değildir. Sağlıklı beslenmek sadece yemek yemekle olmaz. Aynı zamanda bu beslenme işlemlerini sporla da desteklemek gerekmektedir.  Egzersizle birlikte doğru oranlarda sağlıklı bir diyet yapmak kilo vermeye, kolesterol seviyesi ve kan basıncını düşürmeye fayda sağlar. Sağlıklı beslenen ve egzersiz yapan kişilerde tip 2 diyabet riski de oldukça azdır.

Sağlıklı Kilo Kontrolü

Pozitiflik Ve Enerjiyi Arttırır

Her insan çok fazla sağlıksız yiyecek yedikten sonra kendini uyuşuk hisseder. Dengeli bir diyet programı izlediğinde ise vücudunda enerji düzeyi üst seviyelerde olur. Sağlıklı bir diyet şunları içerir:

 • Kepekli tahıllar
 • Yağsız et
 • Az yağlı süt ürünleri
 • Meyve
 • Sebzeler

Pozitiflik Ve Enerjiyi Arttırır

Uzun Ve Sağlıklı Bir Ömür

Sağlıklı alışkanlıklar geliştirdiğinizde, daha uzun bir yaşam şansınızı artırırsınız. Sağlıklı yemek yemek bu alışkanlıklar arasında başrol oynamaktadır. Çünkü kimi zaman insanlar yemek yeme alışkanlıkları yüzünden başta obezite olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır.

 • Genel olarak sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak sebze ve meyve tüketmek; hastalık risklerini azaltır.
 • Bazı sebze ve meyvelerden zengin bir diyet izlemek, belirli kanser türlerine karşı koruyabilir.
 • Bazı sebze ve meyvelerde bulunan lif; kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltabilir.
 • Genel olarak sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak potasyum açısından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmek kan basıncını düşürür ve böbrek taşı oluşma riskini azaltabilir.
 • Kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha yüksek kalorili yiyecekler yerine, kalori açısından daha düşük olan sebzeler yemek kalori alımını azaltmada yardımcı olur.

Uzun Ve Sağlıklı Bir Ömür

Kategori:Blog
Önceki Tarif
Güllaç Tarifi
Sonraki Tarif
Vegan Beslenmenin Vücuttaki Karşılığı

0 Yorum

  Yorum Yapın