15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.nefistariflerbizde.com 300

Görüntülediğiniz Yemek Tarifi;

Mutfaklarımızın Vazgeçilmezi Bıçaklar

Şef Bıçağı

Mutfaklarımızın Vazgeçilmezi Bıçaklar

İyi bir şef bıçağını değişiklerinden ayıran ehemmiyetli özelliklerden biri, kesici bıçak ucunun sapa doğru kalınlaşarak bıçağın ağırlık merkezini bütün sapın ucuna doğru getirmesi. Bu özellik, bıçağın elinizde balanslı durması için çok faydalı oluyor. Peki yalnızca şef bıçağı yeterli mi? Çoğu vaziyette evet, ancak özel emelli bazı bıçakları da unutmamak gerekli.

Yemek yapmaya muhakkak bir seviyenin üzerinde meraklı herkes, mutfağında hangi bıçaklar olduğunu, hangilerinden olması gerektiğini, hangi bıçakların hayallerini süslediğini size anlatabilir. Şüphesiz, mutfakta zaman geçiriyorsanız en fazla kullanacağınız malzeme bıçaklar olacak. Gelin bugün bu apaçık mevzuya azıcık değinelim.

MUTFAĞIN KALBİ ŞEF BIÇAĞI

Yemek yapma azmine sahip ama harcamalarında kısıtlamalar olan biri bütçesinin elverdiği en iyi şef bıçağını satın almalı. Makûs nitelik bir bıçak seti alıp pişman olmak yerine iyi bir şef bıçağı ve onu aşikar yakalayacak bir masat almak çok daha doğru olur. Şef bıçakları çok belirgin, kesici ucunun uzunluğu 18 ila 23 cm ortamında olan, üst kısmı düz, kesici yüzeyi çarpık diyebileceğimiz bıçaklar. Hani televizyonda gördüğümüz psikopat katillerin bıçağına benzeyen o büyük bıçak var ya, işte bütün olarak o. Çok apaçık olması acemi kullanıcıların gözünü korkutabiliyor zaman zaman ama kaygılanacak bir şey yok. Şayet dikkatliyseniz, parmaklarınızı içeride yakalamayı unutmazsanız, bu bıçakları kullanırken bir sıkıntı yaşamazsınız. Barizliği reelinde işinizi basitleştirecek, zira örneğin bir domatesi dilimlerken kabuğa dokunduğu anda kesmeye başlayan bir bıçağın hakimiyetten çıkması için gerçekten ilgisiz davranmanız gerek.

Şef bıçağı dilimleme, kıyma, ayrılma gibi işlerde kullanılabilir. Ancak dikkat, misalin kemik gibi sert bir cismi kesmeye veya kırmaya çalışırsanız, bıçağınızın kesici yüzeyine ciddi biçimde hasar verebilirsiniz.

İyi bir şef bıçağını öbürlerinden ayıran ehemmiyetli özelliklerden biri, kesici ucun sapa doğru kalınlaşarak bıçağın ağırlık merkezini bütün sapın ucuna doğru getirmesi. Bu özellik, bıçağın elinizde balanslı durması için çok bereketli oluyor. Bunu da söylemeden geçmeyelim. Neyi amaçladığımı bütün kavrayamadıysanız, mutfak malzemeleri satan mağazalarda değişik maliyetlerde bıçaklara bir göz atmanızı öneririm.

Peki yalnızca şef bıçağı yeterli mi? Çoğu gidişatta evet, ancak özel emelli bazı bıçakları da unutmamak gerekli.Şef Bıçağı

 

 

SOYMA BIÇAK

İngilizce paring knife diye geçen bir bıçak cinsi bu, şef bıçağının minik olanı diyebiliriz. Yeniden kavisli gelen bir kesici yüzey ancak bu sefer çok daha kısa. Daha duyarlı ve ince çalışmak gereken yerlerde bu bıçak çok işe yarıyor, haberiniz olsun.Soyma Bıçağı

 

FİLETO BIÇAĞI

Fileto bıçağı kesici tarafı ince ve esnek, ucu keskin ve dar bir yapıya sahiptirler. Bu incelik ve elastiklik sayesinde, sert bıçaklarla yapılması zor olan kesimleri yapmak daha mümkün ve olasıdır. Fileto bıçağının isminden de anlaşılabileceği gibi asıl olayı balık ve et ile alakalı ince işlerde kullanılmak için geliştirilmiştir. Örneğin kemikten et sıyırmak, balıktan fileto çıkartmak, deri veya yağ ayırmanın daha kolay ve düzgün olmasını istiyorsanız elinizde bir fileto bıçağı olması gerekiyor.

Fileto Bıçağı

SANTOKU BIÇAĞI

Santoku bıçakları, şekli şef bıçaklarından daha çok tersi gibidir. Özellikle sebzelerle arası iyi olan santoku dilimleme konusunda faydalı oluyor. en güzel yanı ise bıçağın yan yüzeylerinin yivli olmasıdır eğer aldığınız santoku yivli ise pratiklik açısından işinizi fazlasıyla görür. Eğer deneme fırsatınız olduysa, örneğin patates dilimlerken patateslerin bıçağa yapışması hep dert olmuştur fakat, yivler sayesinde bu olmuyor.

Santoku Bıçağı

BIÇAK MARKALARI VE SEÇİMİ

Elbette bıçaklarda da ün sahibi markalar var, yukarıdaki bıçak tiplerinin büyük çoğunu bulabileceğiniz markalar. Ama kriter bazında önde gelen ilk şey bütçemiz olduğundan dolayı bütçenin rolü daha fazladır. Eğer kısıtlı bir bütçeye sahipsek, Bursa üretimi veya Sürmene üretimi bıçaklar veya İkea gibi mağazalar hedeflerinizi karşılar. Özellikle İkea’da hatırı sayılır miktarda her türlü bıçak uygun fiyatlara mevcut bulunmaktadır. Başlangıç için şimdilik yeterli olur.

Bütçe arttıkça seçeneklerimiz de çoğalıyor. Öncelikle Avrupa yapımı bıçaklardan başlayabilirsiniz. Victorinox, WMF, Zwilling, Wüsthof… Bu markaların da farklı farklı kategoriler de ve fiyatlar da ürünleri mevcut, çeşit olarak kafanızı karışacak seviyede seçenek sunuyorlar. WMF’in şef bıçağı ve Wüsthof’un santoku bıçağı kombinini tercih ederiz kullanım açısından keyiflidir. Çokça söyleyiş ve deneyimlerden, şu da bir gerçektir ki, Japon bıçakları seviye olarak başka bir yerdeler bu konuda en üst seviyeyi temsil etmekteler. Fakat fiyatları oldukça yüksek. Yukarıda bahsedilen bir Avrupa yapımı iyi bir şef bıçağına ulaşabiliyorsanız, iyi bir bakımla sizi uzun yıllar yalnız bırakmayacaktır.

Kategori:Blog
Önceki Tarif
Islak Browni Kurabiye Tarifi
Sonraki Tarif
Sebzeli Süzme Mercimek Çorbası Tarifi

0 Yorum

    Yorum Yapın